GC Golf Croquet

Fixtures contact: Roger Nicholls

The GC 4-Club Trophy is a competition between four local clubs: Leighton Linslade, Northampton, Watford and Wrest Park, played Level in teams of 3 with a minimum aggregate handicap of 4. There are 4 matches, one hosted at each club, with each match played in a tournament format in two all-play-all blocks of singles, with play-offs between the block leaders. Each club is awarded points according to the performance of its 3 players, and the winner is the club with the most points at the end of the season.

Watford match results by year:

All games: = Level Play
Date & venue Results (Watford names in red)Final place: Winner
Fri 11 May
(09:30 start)

Leighton Linslade
WatfordPts
Simon Hathrell (0)10
Geoff Johnson (1)12
John Smallbone (3)9
 31
NorthamptonPts
Les Heard (0)11
Stuart Smith (1)5
Richard Cain (5)6
 22
Leighton LinsladePts
David Ball (3)4
John Cundell (3)7
John Thorp (3)2
 13
Wrest ParkPts
Eric Audsley (1)8
Richard Keighley (3)1
Richard Skidmore (5)3
 12

--- Block games: ---
Richard Cain (5) beat David Ball (3) 7-3
John Cundell (3) beat Richard Keighley (3) 7-4
Geoff Johnson (1) beat Simon Hathrell (0) 7-6
John Thorp (3) beat Les Heard (0) 7-5
John Smallbone (3) beat Stuart Smith (1) 7-2
Eric Audsley (1) beat Richard Skidmore (5) 7-1
David Ball (3) beat Richard Keighley (3) 7-4
Simon Hathrell (0) beat John Cundell (3) 7-4
Geoff Johnson (1) beat Richard Cain (5) 7-4
Stuart Smith (1) beat John Thorp (3) 7-4
Les Heard (0) beat Eric Audsley (1) 7-6
Richard Skidmore (5) beat John Smallbone (3) 7-4
Simon Hathrell (0) beat David Ball (3) 7-1
Geoff Johnson (1) beat John Cundell (3) 7-3
Richard Keighley (3) beat Richard Cain (5) 7-5
Richard Skidmore (5) beat John Thorp (3) 7-4
Les Heard (0) beat Stuart Smith (1) 7-6
John Smallbone (3) beat Eric Audsley (1) 7-2
Geoff Johnson (1) beat David Ball (3) 7-4
John Cundell (3) beat Richard Cain (5) 7-3
Simon Hathrell (0) beat Richard Keighley (3) 7-1
Eric Audsley (1) beat John Thorp (3) 7-4
Les Heard (0) beat John Smallbone (3) 7-4
Stuart Smith (1) beat Richard Skidmore (5) 7-4
John Cundell (3) beat David Ball (3) 7-6
Simon Hathrell (0) beat Richard Cain (5) 7-2
Geoff Johnson (1) beat Richard Keighley (3) 7-4
John Smallbone (3) beat John Thorp (3) 7-3
Les Heard (0) beat Richard Skidmore (5) 7-3
Eric Audsley (1) beat Stuart Smith (1) 7-3
----- Play-offs: -----
Geoff Johnson (1) beat Les Heard (0) 7-4
Simon Hathrell (0) beat John Smallbone (3) 7-3
Eric Audsley (1) beat John Cundell (3) 7-5
Richard Cain (5) beat Stuart Smith (1) 7-5
David Ball (3) beat Richard Skidmore (5) 7-4
John Thorp (3) beat Richard Keighley (3) 7-2

Handicap change: Geoff Johnson 1 to 0
Thu 21 Jun
(09:30 start)

Northampton
WatfordPts
Nick Archer (-3)12
Simon Hathrell (0)11
André Machell (7)6
 29
NorthamptonPts
Mike Hills (0)10
Stuart Smith (0)9
Richard Cain (5)1
 20
Leighton LinsladePts
Ross Bagni (2)4
John Thorp (3)5
Roger Stroud (4)7
 16
Wrest ParkPts
Eric Audsley (1)8
Richard Keighley (3)2
Richard Skidmore (4)3
 13

--- Block games: ---
Ross Bagni (2) beat Richard Keighley (3) 7-6
Roger Stroud (4) beat André Machell (7) 7-6
Simon Hathrell (0) beat Mike Hills (0) 7-3
Nick Archer (-3) beat John Thorp (3) 7-5
Stuart Smith (0) beat Richard Cain (5) 7-2
Eric Audsley (1) beat Richard Skidmore (4) 7-5
Simon Hathrell (0) beat Ross Bagni (2) 7-5
Roger Stroud (4) beat Mike Hills (0) 7-6
André Machell (7) beat Richard Keighley (3) 7-5
Stuart Smith (0) beat John Thorp (3) 7-5
Richard Skidmore (4) beat Richard Cain (5) 7-5
Nick Archer (-3) beat Eric Audsley (1) 7-5
Roger Stroud (4) beat Ross Bagni (2) 7-6
Mike Hills (0) beat André Machell (7) 7-2
Simon Hathrell (0) beat Richard Keighley (3) 7-4
Richard Skidmore (4) beat John Thorp (3) 7-6
Nick Archer (-3) beat Stuart Smith (0) 7-3
Eric Audsley (1) beat Richard Cain (5) 7-5
André Machell (7) beat Ross Bagni (2) 7-4
Simon Hathrell (0) beat Roger Stroud (4) 7-6
Mike Hills (0) beat Richard Keighley (3) 7-1
John Thorp (3) beat Richard Cain (5) 7-6
Eric Audsley (1) beat Stuart Smith (0) 7-6
Nick Archer (-3) beat Richard Skidmore (4) 7-1
Mike Hills (0) beat Ross Bagni (2) 7-5
Richard Keighley (3) beat Roger Stroud (4) 7-5
Simon Hathrell (0) beat André Machell (7) 7-4
John Thorp (3) beat Eric Audsley (1) 7-6
Stuart Smith (0) beat Richard Skidmore (4) 7-1
Nick Archer (-3) beat Richard Cain (5) 7-6
----- Play-offs: -----
Nick Archer (-3) beat Simon Hathrell (0) 7-6
Mike Hills (0) beat Stuart Smith (0) 7-2
Eric Audsley (1) beat Roger Stroud (4) 7-4
André Machell (7) beat John Thorp (3) 7-6
Ross Bagni (2) beat Richard Skidmore (4) 7-2
Richard Keighley (3) beat Richard Cain (5) 7-4
Mon 23 Jul
(09:30 start)

Wrest Park
NorthamptonPts
Lionel Tibble (-3)12
Les Heard (0)11
Roger Stroud* (3)0
 23
Leighton LinsladePts
Ross Bagni (2)10
John Cundell (3)5
David Ball (5)4
 19
WatfordPts
Steve Dennis (1)9
Brian Havill (2)7
Anne Dennis (5)3
 19
Wrest ParkPts
Eric Audsley (1)8
Richard Keighley (3)6
Peter Aspinall (6)2
 16

--- Block games: ---
David Ball (5) beat Peter Aspinall (6) 7-3
Roger Stroud* (3) beat Lionel Tibble (-3) 7-6
Steve Dennis (1) beat Eric Audsley (1) 7-4
Ross Bagni (2) beat Brian Havill (2) 7-4
Les Heard (0) beat John Cundell (3) 7-3
Richard Keighley (3) beat Anne Dennis (5) 7-4
Roger Stroud* (3) beat David Ball (5) 7-2
Lionel Tibble (-3) beat Eric Audsley (1) 7-4
Steve Dennis (1) beat Peter Aspinall (6) 7-5
Les Heard (0) beat Ross Bagni (2) 7-5
Richard Keighley (3) beat John Cundell (3) 7-3
Brian Havill (2) beat Anne Dennis (5) 7-4
Lionel Tibble (-3) beat David Ball (5) 7-2
Steve Dennis (1) beat Roger Stroud* (3) 7-3
Eric Audsley (1) beat Peter Aspinall (6) 7-3
Ross Bagni (2) beat Anne Dennis (5) 7-1
Brian Havill (2) beat John Cundell (3) 7-4
Les Heard (0) beat Richard Keighley (3) 7-3
David Ball (5) beat Steve Dennis (1) 7-5
Lionel Tibble (-3) beat Peter Aspinall (6) 7-4
Eric Audsley (1) beat Roger Stroud* (3) 7-4
John Cundell (3) beat Ross Bagni (2) 7-4
Les Heard (0) beat Anne Dennis (5) 7-4
Brian Havill (2) beat Richard Keighley (3) 7-4
Eric Audsley (1) beat David Ball (5) 7-3
Lionel Tibble (-3) beat Steve Dennis (1) 7-5
Roger Stroud* (3) beat Peter Aspinall (6) 7-4
Ross Bagni (2) beat Richard Keighley (3) 7-2
Anne Dennis (5) beat John Cundell (3) 7-6
Les Heard (0) beat Brian Havill (2) 7-4
----- Play-offs: -----
Lionel Tibble (-3) beat Les Heard (0) 7-3
Ross Bagni (2) beat Steve Dennis (1) 7-6
Eric Audsley (1) beat Brian Havill (2) 7-6
Richard Keighley (3) beat Roger Stroud* (3) 7-6
John Cundell (3) beat David Ball (5) 7-6
Anne Dennis (5) beat Peter Aspinall (6) 7-4

*Roger Stroud (Leighton Linslade) acted as a non-point-scoring reserve for Northampton.
Mon 17 Sep
(09:30 start)

Wrest Park
WatfordPts
Geoff Johnson (0)10
Brian Havill (1)7
André Machell (7)9
 26
NorthamptonPts
Stuart Smith (-1)11
Les Heard (-1)12
Richard Cain (4)2
 25
Wrest ParkPts
Rob Chatwin (3)8
Richard Keighley (3)3
Richard Skidmore (6)4
 15
Leighton LinsladePts
Roger Stroud (3)6
David Ball (4)5
Judith Pengelly (4)1
 12

--- Block games: ---
David Ball (4) beat Judith Pengelly (4) 7-6
Stuart Smith (-1) beat Geoff Johnson (0) 7-6
Richard Skidmore (6) beat Rob Chatwin (3) 7-6
Brian Havill (1) beat Roger Stroud (3) 7-2
Les Heard (-1) beat Richard Keighley (3) 7-5
André Machell (7) beat Richard Cain (4) 7-6
Geoff Johnson (0) beat David Ball (4) 7-3
Richard Skidmore (6) beat Judith Pengelly (4) 7-5
Stuart Smith (-1) beat Rob Chatwin (3) 7-6
Roger Stroud (3) beat Richard Cain (4) 7-5
Les Heard (-1) beat André Machell (7) 7-6
Richard Keighley (3) beat Brian Havill (1) 7-5
David Ball (4) beat Richard Skidmore (6) 6-5T
Stuart Smith (-1) beat Judith Pengelly (4) 7-5
Geoff Johnson (0) beat Rob Chatwin (3) 7-4
André Machell (7) beat Roger Stroud (3) 7-5
Les Heard (-1) beat Brian Havill (1) 7-5
Richard Keighley (3) beat Richard Cain (4) 7-5
Stuart Smith (-1) beat David Ball (4) 7-6
Rob Chatwin (3) beat Judith Pengelly (4) 7-4
Geoff Johnson (0) beat Richard Skidmore (6) 7-5
Roger Stroud (3) beat Richard Keighley (3) 7-2
Les Heard (-1) beat Richard Cain (4) 7-1
Brian Havill (1) beat André Machell (7) 7-6
Rob Chatwin (3) beat David Ball (4) 7-6
Geoff Johnson (0) beat Judith Pengelly (4) 7-5
Stuart Smith (-1) beat Richard Skidmore (6) 7-0
Roger Stroud (3) beat Les Heard (-1) 7-4
Brian Havill (1) beat Richard Cain (4) 7-5
André Machell (7) beat Richard Keighley (3) 7-2
----- Play-offs: -----
Les Heard (-1) beat Stuart Smith (-1) 7-6
Geoff Johnson (0) beat André Machell (7) 7-4
Rob Chatwin (3) beat Brian Havill (1) 7-6
Roger Stroud (3) beat David Ball (4) 7-5
Richard Skidmore (6) beat Richard Keighley (3) 7-6
Richard Cain (4) beat Judith Pengelly (4) 7-5

Handicap change: André Machell 7 to 6
Season
totals
ClubPoints
Watford105
Northampton90
Leighton Linslade60
Wrest Park56

Statistics (Watford players)
 
Name Totals
W-L
Geoff Johnson11-1
Simon Hathrell10-2
Nick Archer6-0
André Machell6-6
Brian Havill6-6
John Smallbone3-3
Steve Dennis3-3
Anne Dennis2-4

Totals
47-25


Note: The last round will be played at Watford if the third court is ready for use by then, otherwise at Wrest Park.

Final position: Winner


Matches start at 10.00 am unless otherwise indicated.

See also: