GC Golf Croquet

The Tournament is an open one-day Golf Croquet B-Class Level Play Singles competition staged at Watford, as one of the tournaments in the Croquet Association fixtures calendar.

Open GC B-Level Tournament
results by year:

Title: Open Golf Croquet B-Level (3+) Series Tournament
Handicaps: GC:3+
Date: Monday 3 May
Capacity: 16
Manager: Geoffrey Johnson
Secretary: Roger Nicholls
Email: Roger Nicholls click on link to send an email
Phone: 01923 236068
Address: please ask, or log in and obtain it from the CA member's directory
Entries: Allocation: 5 April; Closing: 25 April
Those who wish to enter and pay online may do so through the CA website in same way as entering a CA Tournament. Alternatively, postal entries should be submitted together with entry fee using the standard CA Tournament entry form.
Entry fee: £10 (CA Premium members).
Pay online (see above) or by cheque to the secretary, payable to "Watford (Cassiobury) Croquet Club".
Format: At Manager's discretion.

Exceptions and additions to the standard CA tournament regulations:

  1. Players must be prepared to play five or more games.
  2. This tournament forms part of the National B-Level (3+) Series.
  3. Tea, soft drinks and biscuits are provided free of charge but please bring your own lunch.
  4. Details of parking and other arrangements will be sent to participants before the event.

Results:

Block A
Results vs.: TH PA RS SD WINS NET
HOOPS
Thomas Halliday   7-5 6-2 7-5 3 +8
Peter Adams 5-7   7-5 7-5 2 +2
Ruth Sisley 2-6 5-7   7-6 1 -5
Steve Dennis 5-7 5-7 6-7   0 -5
Block B
Results vs.: RC DT AH DC WINS NET
HOOPS
Robert Cook   7-5 7-2 7-6 3 +8
Des Taylor 5-7   7-5 7-5 2 +2
Anthony Hardwicke 2-7 5-7   7-6 1 -6
Duncan Catterall 6-7 5-7 6-7   0 -4
Block C
Results vs.: GD JT CS IR WINS NET
HOOPS
Glynis Davies   7-6 7-6 7-3 3 +6
John Taylor 6-7   7-2 7-6 2 +5
Charles Sale 6-7 2-7   7-5 1 -4
Ian Rees 3-7 6-7 5-7   0 -7
Block D
Results vs.: JT JG AF HB WINS NET
HOOPS
Julie Tremble   7-5 7-5 7-4 3 +7
John Gosden 5-7   7-5 7-6 2 +1
Andrew Fall 5-7 5-7   7-5 1 -2
Hilary Bird 4-7 6-7 5-7   0 -6
Block winners
Results vs.: GD JT TH RC WINS NET
HOOPS
Glynis Davies   7-3 7-3 7-1 3 +14
Julie Tremble 3-7   7-6 7-6 2 -2
Thomas Halliday 3-7 6-7   7-5 1 -3
Robert Cook 1-7 6-7 5-7   0 -9
Block runners-up
Results vs.: JT PA DT JG WINS NET
HOOPS
John Taylor   6-7 7-5 7-4 2 +4
Peter Adams 7-6   6-7 7-4 2 +3
Des Taylor 5-7 7-6   5-7 1 -3
John Gosden 4-7 4-7 7-5   1 -4
Block 3rd places
Results vs.: AH AF RS CS WINS NET
HOOPS
Anthony Hardwicke   7-3 7-4 7-5 3 +9
Andrew Fall 3-7   7-5 7-4 2 +1
Ruth Sisley 4-7 5-7   7-6 1 -4
Charles Sale 5-7 4-7 6-7   0 -6
Block 4th places
Results vs.: DC IR SD HB WINS NET
HOOPS
Duncan Catterall   7-4 7-5 7-3 3 +9
Ian Rees 4-7   7-4 7-6 2 +1
Steve Dennis 5-7 4-7   7-6 1 -4
Hilary Bird 3-7 6-7 6-7   0 -6
Participants
Name Club H'cap
Peter Adams Caversham 3
Steve Dennis Watford 3
Robert Cook Cheam 3
Charles Sale Ealing 3
Julie Tremble Guildford & Godalming 3
Duncan Catterall High Wycombe 4
Des Taylor Newport 4
Glynis Davies Northampton 4
Ian Rees Cheam 4
Andrew Fall Enfield 4
John Gosden Guildford & Godalming 4
Thomas Halliday [no club] 5
Anthony Hardwicke Blewbury 5
John Taylor Watford 5
Ruth Sisley Ealing 6
Hilary Bird Guildford & Godalming 6
 
WINNER
Glynis Davies